حداقل دستمزد باید نظیر واقعی شدن قیمت ها، منطقی شود

رئیس کمیسیون امور اجتماعی و تشکلهای اتاق تهران؛ حداقل دستمزد باید نظیر واقعی شدن قیمت ها، منطقی شود تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون امور اجتماعی و تشکلهای اتاق تهران، معتقد است: وقتی قانون هدفمندسازی یارانه ها در کشور اجرا می شود و قیمت ها به سوی منطقی شدن می رود، چرا نباید حداقل دستمزدها چنین روندی را طی کند؟

 

محمدمهدی راسخ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: زمانی که هزینه ها افزایش می یابد باید دستمزد کارگران نیز متناسب با آن رشد یابد.وی ادامه داد: اگرچه در برهه ای ممکن است برخی از واحدها دچار مشکل شوند اما بی تردید کارگران باید با دریافتی های خود بتوانند هزینه زندگی خود را جبران کنند.

وی تاکید کرد: روال پرداخت دستمزد در سالهای گذشته واقعی نبود و هزینه و درآمد کارگران از روش معقولی پیروی نمی کرد.به گفته راسخ، زمانی که نرخ ارز سه برابر شد بسیاری از واحدهای اقتصادی دچار مشکل شدند زیرا با افزایش قیمت ارز، قیمت کالا و سایر نیز رشد یافت و این در حالی بود که دستمزد کارگران از این افزایش پیروی نکرد و تغییری در دستمزدها حاصل نشد.

این فعال بخش خصوصی با تاکید بر اینکه سرمایه انسانی مهمترین رکن تولید است، توضیح داد: با افزایش منطقی دستمزد ها موافق هستم زیرا سرمایه های انسانی مهمترین سرمایه در بنگاه هستند که باید حفظ شوند.

رئیس کمیسیون امور اجتماعی و تشکلهای اتاق تهران تصریح کرد: باید به سمتی گام برداریم که کالاها در فضای رقابتی تولید شوند زیرا در آن صورت قیمت کالاها و در نهایت هزینه کارگران برای کارفرمایان منطقی خواهد شد.یادآور می شود، براساس اصل 41 قانون کار، دستمزد سالانه کارگران باید متناسب با نرخ تورم که از سوی بانک مرکزی اعلام می شود، افزایش یابد و حقوق ها براساس سبد هزینه خانوار تعیین شود اما این مهم سالهای متمادی است که مغفول مانده و به طور عام فقط نرخ تورم برای تعیین حداقل دستمزد کارگران مورد توجه قرار می گیرد.

بسیاری از کارگران انتظار دارند روش تعیین حداقل دستمزد در دولت یازدهم که اساس فعالیت های خود را بر حمایت از اقشار کم درآمد پایه گذاری کرده برای سال 93 طوری تنظیم شود که حداقل معیشت یک خانوار چهار نفره در آن لحاظ شود.

/ 0 نظر / 13 بازدید