درخواست تشکل‌ها برای حمایت بیشتر

سقف کمک‌های مالی پایین است
داریوش مهاجر نماینده کنفدراسیون صنعت ایران اولین نماینده از سوی تشکل‌های بخش خصوصی بود که در مورد ضوابط حمایت اتاق تهران از تشکل‌ها به مساله پایین بودن سقف پرداخت‌ها و کمک‌های مالی اتاق اشاره کرد و خواستار افزایش این کمک‌ها با در نظر گرفتن تورم موجود در کشور شد. مهاجر گفت: «هم‌اکنون هرگونه کار پژوهشی در کشور که بخواهید انجام دهید حداقل باید 60 تا 70 میلیون تومان هزینه کنید و پرداختی 15 میلیونی اتاق توجیهی ندارد.» او هم‌چنین پیشنهاد داد کمک مالی اتاق برای برگزاری دوره‌های آموزشی 45 درصد افزایش یابد و برای دیگر مسایل حداقل دو برابر شود.

غلامحسین معین درباری عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی نیز در سخنان خود کمک مالی اتاق در مورد تدوین برنامه استراتژیک و برگزاری همایش را اندک خواند و خواستار افزایش آن شد. او هم‌چنین هزینه آموزش به ویژه برای تشکل‌های دانش‌محور را پایین دانست و تاکید داشت این هزینه‌ها باید افزایش یابد.
اولویت با کدام تشکل‌هاست؟

معصوه کلهر مدیرعامل انجمن صنفی صنعت روکش تایر با اشاره بند آغازین آیین‌نامه ضوابط حمایت از تشکل‌ها که اولویت‌ها را به تشکل‌های ثبت شده در اتاق ایران داده این پرسش را مطرح کرد که وضعیت تشکل‌هایی چون انجمن صنفی صنعت روکش تایر که در اتاق ایران ثبت نشده چگونه خواهد بود و چگونه این تشکل‌ها می‌توانند از کمک‌های اتاق تهران بهره‌مند شوند. محمدمهدی راسخ در پاسخ به این نگرانی اعلام کرد که هیات رئیسه اتاق تهران و کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌ها تفاوتی بین تشکل‌ها قائل نیستند و این بند صرفا در زمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که اتاق با کمبود بودجه مواجه شود و بخواهد در شرایط کاملا یکسان به یک تشکل کمک کند. با این همه باز هم تاکید کرد اتاق تهران قصد حمایت از تمام تشکل‌های بخش خصوصی را دارد و دراین میان تفاوتی بین آنها قائل نیست.

درخواست تشکل‌ها برای استفاده از سالن اتاق
حسن مختاری دبیر انجمن شرکت‌های نمایندگی خدمات صنعت بیمه کشور بحثی را مطرح کرد که در آیین‌نامه ضوابط حمایت از تشکل‌ها درج نشده بود. او با بیان این که تشکل‌ها باید سالانه مجمع عمومی برگزار کنند از اتاق ایران و تهران خواست که سالن اجتماعات در اختیار تشکل‌ها بگذارند. او گفت: «سال گذشته سالن اتاق ایران را برای برگزاری مجمع گرفتیم اما از ما هزینه گرفتند در حالی که ما انتظار داریم اتاق تهران و ایران سالن‌هایشان را به رایگان در اختیار تشکل‌ها قرار دهند.»

شاهرخ ظهیری رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران نیز که در این نشست حاضر بود خواستار این شد تا در اتاق ترتیبی اتخاذ شود که روند تصویب و اجرای کمک به یک تشکل سرعت لازم و کافی داشته باشد. ظهیری با اشاره به طرح آماری که خود قصد داشته اجرا کند گفت: «گاهی اوقات تصمیم‌ها در پیچ‌وخم کارهای کارشناسی و تصمیم‌گیری‌ها می‌ماند و آن‌قدر به درازا می‌کشد که از اعتبار می‌افتد. امیدوارم در این مورد خاص تصمیم‌گیرنده اصلی کمیسیون اموراجتماعی و تشکل‌ها باشد تا بتواند با سرعت بیشتر مساله حمایت از تشکل‌ها را انجام دهد.»

قنبری نماینده رئیس خانه صنعت و معدن ایران با اشاره به بخش پژوهش‌ها و آنچه به عنوان موضوعات در آیین‌نامه ذکر شده بود به مساله رقابت‌پذیری پرداخت و تاکید کرد که این موضوع باید در بین پژوهش‌های اتاق قرار گیرد. قنبری گفت: «اگر روی رقابت‌پذیری کار نشود صنایع ما تا چند سال دیگر از دور خارج خواهند شد و امروز باید برای حفظ رقابت‌پذیری آنها فکری شود.»
رحمان پورقربان دبیر انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات فنی مهندسی آیین‌نامه حمایت از تشکل‌ها را بهترین روش کمک به تشکل‌های بخش خصوصی دانست و از اتاق تهران تقدیر کرد. پورقربان با اعلام این که تشکل متبوعش در اتاق ایران ثبت نشده گفت: «ما حضوری فعال در نشست‌های کمیسیون اتاق تهران داریم و ما هم خواهان این هستیم که اتاق تهران اجازه دهد تشکل‌ها جلسات مهم خود را در سالن‌های اتاق برگزار کنند.» او افزود که می‌توان برای این مساله نیز سقف تعیین کرد به طوری که هر تشکل بتواند حداکثر دوبار با هزینه اتاق نشست‌های خود را برگزار کند.

حسین ساسانی دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران نیز از اتاق تهران خواست تا برای انجام کارها و امور پژوهشی به تشکل‌ها کمک بیشتری کند. ساسانی افزود که دولت یازدهم انتظارات زیادی از تشکل‌ها دارد و برای همین تشکل‌ها باید در امور پژوهشی فعال‌تر باشند. او افزود: «بهتر است اتاق تهران مبالغی را به عنوان کمک هزینه امور پژوهشی در اختیار تشکل‌ها قرار دهد و آنها را محدود به انجام پروژه‌های خاص نکند و اتاق با در اختیار دادن کمک هزینه اجازه دهد تشکل‌ها خودشان کار پژوهشی انجام دهند. او هم چنین از اتاق تهران خواست تا با کمک تشکل‌های قوی برای تشکل‌های کم‌توان برنامه استراتژیک تدوین کند و این‌طور به هر دو دسته تشکل‌ها کمک کند.

علی علمازاده دبیر سندیکای صنایع دارویی نیز با تاکید بر افزایش کمک‌هزینه‌های در نظرگرفته شده خواستار این شد که اتاق سالن رایگان در اختیار تشکل‌ها قرار دهد. او هم‌چنین از انتشار دایرکتوری و حمایت مالی اتاق دراین زمینه استقبال کرد.
مهدی یکتا دبیر انجمن نساجی با تقدیر از حمایت مادی و معنوی اتاق تهران از تشکل‌ها پیشنهاد داد که برای کمک‌هزینه‌ها محدودیت و سقف در نظر گرفته نشود. یکتا گفت: «انجام امور پیش‌بینی‌ شده در جدول برای تشکل‌ها امکان‌پذیر نیست و هر تشکل در سال یکی دو مورد از این کارها را بیشتر نمی‌تواند انجام دهد لذا بهتر است برای آن کار سقف و محدودیت کمک مالی در نظر گرفته نشود تا پروژه مذکور بهتر انجام شود.»

احمد پورفلاح رئیس کمیسیون فضای کسب‌وکار، کارآفرینی و مقررات اتاق تهران با تاکید بر این که موتور حرکت ممکلت، تشکل‌ها هستند بر نیاز کشور به تشکل‌های فراگیر اشاره کرد و گفت: «اتاق سعی دارد تا از تشکل‌های برای پویاتر شدن و فعال‌تر شدن حمایت کند و در این میان انتظار دارد که تشکل‌ها نیز در نشست‌ها و برنامه‌ها حضور پررنگ‌تر داشته باشند و اتاق را با ارائه نظرات و پیشنهادات خود یاری دهند.»

در ادامه نشست نمایندگان دیگری از نظام صنفی رایانه‌ای کشور، کانون طراحی مهندسی و مونتاژ ایران، خانه معدن ایران و انجمن مهندسان مشاور ایران نیز سخن گفتند و خواستار حمایت بیشتر اتاق تهران از تشکل‌ها شدند. آنها با تاکید بر لزوم ساماندهی بیشتر و حرکت هماهنگ‌تر بین اتاق و تشکل‌ها خواستار این شدند که سقف کمک‌های مالی اتاق افزایش یابد. هم‌چنین برخی تشکل‌ها خواستار این بودند که به نشست‌های کمیسیون‌های تخصصی اتاق تهران دعوت شوند.
در ادامه این نشست علیرضا سیاسی‌راد با تقدیر از نقش حمایتی اتاق تهران در قبال تشکل‌ها به نکاتی در مورد کارهای پژوهشی تشکل‌ها اشاره کرد. او گفت: «تاکنون آنچه انجام شده عمدتا براساس کشف مساله موجود بوده و اکنون باید حتما یک گام جلوتر رویم و به دنبال انجام پژوهش‌هایی باشیم که راه‌حل نیز دارد.» او هم‌چنین تاکید کرد اتاق می‌تواند در جنبه‌های دیگری چون بازاریابی، داشتن نشریه و رفت‌وآمد هیات‌های خارجی و روابط بین‌الملل به تشکل‌ها کمک کند.
در انتهای این نشست محمدمهدی راسخ با جمع بندی پیشنهادات نمایندگان تشکل‌ها تاکید کرد که این پیشنهادات با تدوین کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران در اختیار هیات رئیسه قرار خواهد گرفت تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود. او بار دیگر بر حمایت اتاق تهران از تشکل‌های بخش خصوصی تاکید کرد و از آنان خواست خود بیش از پیش در راستای توانمندسازی، تحکیم تشکل و عضوگیری فعالیت کنند.

/ 0 نظر / 10 بازدید