نشست مشترک برای بررسی نقش تشکل‌ها در بهبود فضای کسب‌وکار

متخلف اقتصادی در کرج، کارآفرین نبود
احمد پورفلاح سخنان خود را با مساله
فصل سرما و قطعی گاز در برخی صنایع از جمله پتروشیمی‌ها آغاز کرد. رئیس کمیسیون فضای کسب‌وکار، کارآفرینی و مقررات اتاق تهران با اشاره به این که در دولت قبل مصوب شد که اولویت قطع گاز در فصل سرما به صنایع نباشد گفت: «در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ما این نکته را به دولت گوشزد کردیم و قول پیگیری و مساعدت گرفتیم.» پورفلاح هم‌چنین اعلام کرد در نشست قبلی شورای گفت‌وگو که شهردار تهران نیز حضور داشته نسبت به الزام تشکل‌های بخش خصوصی برای در اختیار داشتن دفتر با کاربری تجاری نیز انتقاد کرده و از او خواسته این بار از روی دوش NGOها برداشته شود و در حالی که وکلا و پزشکان از این امر مستثنی شده‌اند اتاق‌های بازرگانی و شوراهای مشترک، دفاتر خیریه و NGOها نیز مشمول رفع این محدودیت شوند. او هم‌چنین از زمزه‌هایی که در مورد استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای قبل از مجلس به گوش می‌رسید گلایه داشت و معتقد بود هنوز زمان بسیار اندکی برای قضاوت در مورد عملکرد وزیران سپری شده و نمی‌توان در این مدت اندک حرف از استیضاح زد.
احمد پورفلاح هم‌چنین به مساله اختلاس یک فرد در کرج اشاره داشت و از برخی رسانه‌ها که از این اتفاق با عنوان اختلاس کارآفرین نمونه یاد کرده بودند انتقاد کرد. او گفت: «برابر بررسی‌های ما این فرد هیچ‌گاه توسط یک مرجع ذی‌صلاح به عنوان کارآفرین نمونه معرفی نشده و تنها یک بار در یک برنامه تلویزیونی، مجری برنامه او را کارآفرین نمونه خطاب کرده است.» پورفلاح تاکید کرد که این فرد ممکن است تخلف یا جرمی داشته باشد که باید در دادگاه قضایی ثابت شود اما برای ما روشن است که این فرد هرگز برابر تعاریف و عملکرد، کارآفرین نبوده است چه این که بخواهد کارآفرین نمونه باشد. رئیس کمیسیون فضای کسب‌وکار، کارآفرینی و مقررات اتاق تهران در انتها با اشاره به گردش حداقلی نقدینگی و رکود در صنایع به صحبت‌های یک فعال اقتصادی 98 ساله اشاره داشت که گفته بود در طول 80 سال کار اقتصادی خود تا این حد شاهد رکود صنعت نبوده است.

دولت باید در مواضعش مستحکم باشد
احمد ترک‌نژاد هم با اشاره به مساله استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت اعتقاد داشت که این کار جنبه سیاسی داشته چرا که همه نمایندگان مجلس می‌دانند قدرتمندترین دولت هم باید زمانی طولانی در اختیار داشته باشد تا بتواند امور جاری و فعلی کشور را اصلاح کند. ترک‌نژاد افزود: «مجلس بهتر است نگران تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان بیکار، تورم بالا، آلودگی هوا و این مسایل باشد. در مقابل معتقدم دولت هم باید مستحکم باشد و در برابر زیاده‌خواهی بایستد.»

لزوم اجماع بر مفهوم کارآفرینی
سیده فاطمه مقیمی نیز با اشاره به کلاهبرداری صورت گرفته در کرج توسط یک فرد که به عنوان کارآفرین معرفی شده به انتقاد از روشن نبودن مفهوم کارآفرینی سخن گفت. مقیمی در همین مورد به همایش‌های مختلفی اشاره داشت که از سوی برخی افراد و شرکت‌ها برگزار می‌شود و با گرفتن هزینه از برخی افراد از آنان به عنوان یک کارآفرین یاد می‌کنند. این عضو کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌ها اعتقاد داشت که هرکسی که کسب‌وکاری راه بیندازد و اشتغال ایجاد کند الزاما کارآفرین نیست. او گفت: «نوعی افراد خاص هم از این اسم سوءاستفاده می‌کنند. باید در اتاق بازرگانی و کمیسیون‌های مربوطه به مفهوم کارآفرینی پرداخته شود و روی آن اجماع صورت گیرد تا مشخص باشد کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست.»
احمد ترک‌نژاد نیز با انتقاد از وضعیت موجود ابراز داشت که در دوره گذشته کسانی با عنوان کارآفرین خودشان را به جامعه شناساندند در حالی که در واقع رانت‌خوار و ویژه‌خوار بودند.
نقش تشکل‌ها در بهبود فضای کسب‌وکار
پس از این سخنان احمد پورفلاح با اشاره به این که دستورجلسه نشست مشترک دو کمیسیون به نقش تشکل‌ها در بهبود فضای کسب‌وکار اختصاص دارد به وضعیت کنونی تشکل‌ها در کشور پرداخت و گفت: «در ترکیه حدود 80هزار تشکل فعالیت دارند در حالی که در کشور ما تعداد تشکل‌ها از 140 فراتر نرفته است.» او هم‌چنین به مساله وجود تشکل‌های موازی و یکسان که به یک موضوع می‌پردازند نیز اشاره و ازا این مساله انتقاد کرد.علی نقیب مساله اول را حضور نمایندگان تشکل‌ها در حوزه‌های تصمیم‌گیری برای اقتصاد کشور دانست و اذعان کرد تا زمانی که نهادهای تصمیم‌گیر در
امورشان نسبت به تشکل‌ها بی‌توجه باشند نمی‌توان انتظار زیادی از تشکل‌ها داشت.
نقیب معتقد بود باید از سازمان‌ها و از جمله سازمان توسعه تجارت خواست تا در امور
تصمیم‌گیری خود از نمایندگان تشکل‌های مربوطه دعوت کنند و نظر آنان را نیز بشنوند.

ضعف مهارت و سازماندهی در تشکل‌ها مشهود است
علیرضا سیاسی‌راد مشاور سندیکای برق و از مهمانان نشست بیان مساله عدم توجه دولت به تشکل‌ها از سوی آنها را یک اشتباه راهبردی دانست. او معتقد بود که تشکل‌ها شکل می‌گیرند تا مساله بزرگ بودن ناکارآمدی دولت را حل کنند. او گفت: «چون دولت ناکارآمد است این تشکل‌ها شکل می‌گیرند اما این که تشکل‌ها نمی‌توانند کارشان را به درستی انجام دهند به ضعف مهارت و سازماندهی آنان برمی‌گردد..» سیاسی‌راد با بیان این که دولت به طور طبیعی لزومی نمی‌بیند که با تشکل‌ها مشاوره کند گفت: «اتاق بازرگانی بعد از سی سال موفق شد تا خود را به عنوان یک تشکل قوی بخش خصوصی مطرح کند چون در نقش خود تغییراتی ایجاد کرد و با دولت بر سر یک میز نشست.» مشاور سندیکای برق زمان را عنصر مهمی در تقویت و توسعه تشکل‌ها دانست.
دوره‌های جدید آموزشی برای تشکل‌ها
در ادامه محمدمهدی راسخ با کم خواندن تعداد تشکل‌های منسجم و کار کارشناسی صحیح به برگزاری هشت دوره آموزشی برای توانمندسازی تشکل‌ها در اتاق تهران اشاره کرد و گفت: «در این دوره‌ها 30 تشکل حضور داشتند و قرار است به زودی دوره جدیدی برگزار شود. رئیس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌ها هم‌چنین بر واگذاری امور غیرحاکمیتی از دولت به تشکل‌های قدرتمند تاکید کرد و گفت: «به نظرم می‌توانیم پیشنهاد دهیم که هر یک از شاخص‌های دهگانه فضای کسب‌وکار توسط یک یا چند تشکل به صورت گروهی مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد. تشکل‌ها با توجه به حوزه فعالیت و تخصصی که دارند می‌توانند یک شاخص را مدنظر قرار دهند و مشکلات و موانعی که بر سر راه بهبود آن قرار دارد را شناسایی و برای حل آن راهکار ارائه دهند.»

اتاق توجه بیشتری به تشکل‌ها داشته باشد
اسداله عسگراولادی در سخنانی کوتاه خواستار این شد که اتاق‌های بازرگانی توجه بیشتری به کمیسیون‌های خود و تشکل‌های بخش خصوصی داشته باشند. عسگراولادی گفت: «کمیسیون‌های تخصصی اتاق تهران بسیار قوی هستند و باید بازخورد قوی داشته باشند. ساختار اتاق باید به گونه‌ای باشد که هیات رئیسه موظف باشد نظر کمیسیون‌ها را اعلام و ابلاغ کند. هم‌چنین اتاق ایران هم اعتنای چندانی به پیشنهادات تشکل‌ها ندارد که این مساله باید اصلاح شود.» این عضو کمیسیون فضای کسب‌وکار، کارآفرینی و مقررات با تاکید بر لزوم اصلاح و بازبینی در ساختار اتاق اشاره کرد که کمیسیون‌ها، تشکل‌ها، شوراها و اتاق‌های مشترک باید بیشتر در فعالیت‌های اتاق نقش‌آفرینی کنند و دیده شوند.

تشکل‌ها باید وحدت مواضع داشته باشند
شجاع‌الدین بازرگانی نیز در این رابطه به رفتار واحد همه تحت تاثیر فرهنگ عمومی اشاره کرد. او اولین نقطه ضعف تشکل‌ها را عدم وحدت مواضع خواند. بازرگانی گفت: «تشکل‌ها جمع متکثر هستند اما باید در مواضع‌شان یکسان باشند و به وحدت نظر برسند.» بازرگانی اعتقاد داشت تشکل‌ها تحت تاثیر منفی دولت قرار داشته‌اند و به همین دلیل مواضع یکسانی ندارند به طوری که حتی وقتی برای یک موضوع و در یک نشست دو نماینده از تشکل‌های بخش خصوصی باشند نظر متفاوتی دارند. او تاکید کرد تشکل‌ها باید براساس منافع خود به وحدت مواضع برسند در غیر این صورت نمی‌توانند موثر باشند.افشار نماینده انجمن صنفی شرکت‌های مهندسی و ساخت صنایع نفت و نیرو با اشاره به این که در حضور دولت‌های تمامیت‌خواه به تشکل‌ها فرصت قدرت گرفتن و قدرت‌نمایی داده نمی‌شود از دولت یازدهم خواست که در برابر تشکل‌ها قرار نگیرد و با باز کردن مسیر به آنها اجازه حرکت بیشتر بدهد.

/ 0 نظر / 16 بازدید