اقتصاد راسخ

دیپلماسی سیاسی سریعتر از دیپلماسی اقتصادی جلو می رود

تهران-ایرنا- رییس کمیسیون امور اجتماعی و تشکلهای اتاق بازرگانی،صنایع و معادن تهران معتقد است دیپلماسی سیاسی در ایران سریعتر از دیپلماسی اقتصادی حرکت می کند. دولت باید هرچه سریعتر موانع تولید را رفع کند.

  محمدمهدی راسخ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با شرایط خوبی بر سر میز مذاکره برای حل مسایل هسته ای

نشست و توانست در جهت رفع تحریم ها گامهای موثری بردارد.

وی با اشاره به لطماتی که تحریم ها بر اقتصاد کشور وارد کرده بودند بیان داشت: اقتصاد کشور باید به سمتی گام بردارد که اقتصاد تجاری رشد کرده، حجم صادرات بیشتر و تولید افزایش یابد.

راسخ با تاکید بر این که رفع تحریم ها حتی اگر تدریجی باشد، باز هم مثبت است، افزود: از سرگیری صادرات پتروشیمی، رفع تحریم کشتی ها و برقراری بیمه های آنها و کاهش نیافتن روند فروش نفت تاثیر خوبی بر اقتصاد داخلی می گذارد.

راسخ با بیان این که این مذاکرات برای یک دوره شش ماه به توافق رسیده است، ابراز امیدواری کرد مذاکراتی که در ماههای آتی نیز انجام می شود به توافق سریعی دست یابد.

وی با تاکید بر این که مذاکره کنندگان به حمایت همه جانبه و ملی نیاز دارند، خاطرنشان کرد با دیپلماسی فعال در کشور روند مذاکرات سخت اما با هشیاری به ثمر می رسد.

رییس کمیسیون امور اجتماعی و تشکلهای اتاق بازرگانی،صنایع و معادن تهران

یادآور شد: رفع تحریم برخی از کشورها سالها طول کشید. به نظر می رسد که روند حذف تحریم ها در ایران طولانی نخواهد بود. برنامه زمانبندی برای نتیجه گیری حدود یکسال است که اگر در مدت یاد شده تحقق یابد، بسیار خوب خواهد بود.


** سوء مدیریت

این فعال بخش خصوصی معتقد است در صورتی که می توانستیم بحران هسته ای را بدرستی مدیریت کنیم بی تردید با تحریم ها مواجه نمی شدیم و نباید اجازه می دادیم پرونده ایران به شورای امنیت برود.

راسخ از دولت خواست تحریم های داخلی را که در کار تولیدکنندگان اختلال ایجاد کرده است بردارد. بسیاری از شاخصهای فضای کسب و کار به تحریم ربطی ندارد و در شرایط تحریم هم می توانستیم آنها را بدرستی مدیریت کنیم.

وی تاکید کرد دولت باید نقش تصدیگری داشته باشد و سه قوه در کنار یکدیگر و تعامل با هم به دنبال آن باشند که در شاخص های اقتصادی ارتقا یابیم. دولت باید نقش سیاستگذار داشته باشد.

راسخ کند بودن تحولات اقتصادی را در کشور خاطرنشان کرد و افزود: به طور مثال بخشنامه مالیاتی صادرکنندگان در نخستین جلسه دولت یازدهم قرار بود، لغو شود اما این موضوع پنج ماه طول کشید .

این فعال بخش خصوصی خواهان آن شد که در بخش روابط بین الملل شرایطی فراهم شود که در صورت اعزام هیاتهای دولتی، بخش خصوصی هم بتواند هیاتهایی را به دیگر کشورها برای توسعه روابط اقتصادی اعزام کنند.

راسخ تاکید کرد در بخش اقتصادی باید فعالتر شویم. بخشنامه های مانع را رفع و شرایط را بهبود دهیم .بسیاری از واحدهای ما دچار مشکل هستند. مشکلات صنایع بزرگ نظیر خودروسازی و صنایع کوچک که اشتغال بالایی دارند ، در بیکاری اثر می گذارد. دولت می تواند با ارایه تسهیلات آنها را نجات دهد.

نویسنده : م.اعتماد : ٧:٢٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ بهمن ،۱۳٩٢
Comments نظرات () لینک دائم