اقتصاد راسخ

نشست مشترک چهار کمیسیون تخصصی اتاق تهران برای بررسی بسته خروج از رکود

مسعود نیلی: فعلا باید بیمار اورژانسی را از مرگ نجات داد
تلاش دولت برای پرداخت بخشی از بدهی پیمانکاران

 
  کمیسیون‌های امور اجتماعی و تشکل‌ها، فضای کسب‌وکار، کارآفرینی و مقررات، انرژی و تجارت اتاق تهران در یک نشست مشترک به بررسی بسته پیشنهادی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود پرداختند. به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، در این نشست که اعضای هیات رییسه و دبیرکل اتاق تهران نیز حضور داشتند، مسعود نیلی مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور نیز حضور یافت تا علاوه بر ارائه توضیحات کلی در مورد سیاست‌های بسته خروج از رکود به سوالات فعالان بخش خصوصی نیز پاسخ دهد و پیشنهادات و نظرات آنها را بشنود. او نیز اعلام کرد که تمام نظرات رسیده از سوی فعالان بخش خصوصی، صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه و... در دولت جمع‌بندی خواهد شد و برای بررسی و استفاده به نهادها و سازمان های مربوط ارائه خواهد شد.
محمد مهدی راسخ، رییس کمیسیون اموراجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران که آغازگر این نشست بود، گفت: «دولت یازدهم سیاست‌های خروج از رکود را در قالب بسته ای تدوین کرده و در معرض نقد اقتصاددانان و فعالان اقتصادی گذاشته است»
راسخ افزود: «پس از انتشار عمومی این بسته سیاستی، تعدادی از تشکل‌ها نسبت به برگزاری جلسه ای مشترک با حضور دکتر نیلی ابراز تمایل کردند.» او گفت: «به گفته اندیشمندان حوزه اقتصاد، ظهور رکود همراه با تورم پیچیده ترین معضلی است که یک اقتصاد می‌تواند با آن مواجه شود. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران جزو معدود کشورهایی است که به این عارضه گرفتار شده است.» راسخ گفت: «اکنون دولت از سیاست های خود برای خروج از این وضعیت رونمایی کرده و بخش خصوصی نیز به نتایج اجرای آن امیدوار است.» رییس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌ها، با ارائه این توضیحات میکروفون را در اختیار دکتر نیلی قرار داد. مشاور ارشد اقتصادی ریس‌جمهور در آغاز سخنانش خطاب به فعالان اقتصادی گفت: «این بسته سیاستی به موضوعی پرداخته است که مساله روز اقتصاد ایران است. بسته ای که حاصل فعالیت تیمی و نتیجه کار همه دستگاه های دولتی است. از نگاه دکتر نیلی، این سند اکنون عامل همگرایی دستگاه‌های دولتی شده و دیدگاه‌های اقتصادی دولت را در مورد نحوه خروج از رکود در خود دارد.
او ادامه داد: «دولت دیدگاه های اقتصادی خود را با یک ادبیات نوشتاری در معرض نقد قرار داده و این حق مردم است که به عنوان ذینفع، نظرات خود را درباره این بسته اعلام کنند.»
دکتر نیلی افزود:« روش صحیح این است که سیاست هایی که قرار است به اجرا درآید، از طریق انتشار عمومی در معرض نقد قرار گیرد.» او در بخش دیگری از سخنانش توضیحاتی در مورد ماهیت این بسته ارائه کرد و گفت:« این بسته سیاستی با 177 بند از سه یا چهار بخش تشکیل شده است؛ تعدادی از بندها که با علامت یک ستاره مشخص شده است، برای اجرا نیازمند تصویب قانون در مجلس است. آن دسته از بند ها که با دو ستاره مشخص شده، قرار است در هیات دولت مورد بررسی قرار گیرد. آنچه که باقی می‌ماند نیز در اختیار دستگاه‌های دولتی است.» او ادامه داد:« لایحه بندهایی که مصوبه مجلس را نیاز دارد،
روز چهارشنبه به مجلس فرستاده می شود و قرار است این لایحه نیز انتشار عمومی پیدا کند.» دکتر نیلی افزود: «نظرات فعالان اقتصادی نیز به جمع‌بندی می‌رسد و در این بسته سیاستی اعمال می‌شود.»
مسعود نیلی در ادامه با بیان اینکه برای نخستین بار در ایران سند خروج از رکود تدوین و تنظیم شده است، خاطرنشان کرد که این سند می تواند آغازی برای عبور از مشکلات اقتصادی ایران باشد.او بر استمرار تعامل بخش خصوصی و دولت در ارتباط با همفکری روی رفع مشکلات تاکید کرد و از این رو از اتاق بازرگانی خواست با تشکیل کارگروه پایش، اجرا و عملکرد بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود
تورمی را زیر ذره بین قرار دهد.

ادامه مطلب
نویسنده : م.اعتماد : ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ امرداد ،۱۳٩۳
Comments نظرات () لینک دائم

نخبگان مسئولیت نهادیه کردن مسئولیت‌های اجتماعی را برعهده دارند

بیست و دومین نشست کمیسیون امور اجتماعی و تشکل های اتاق تهران برگزار شد
تدوام بحث توسعه مسئولیت‌های اجتماعی
نخبگان مسئولیت نهادیه کردن مسئولیت‌های اجتماعی را برعهده دارند

    کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق
تهران، بیست و دومین نشست خود را به ادامه بحث مسئولیت اجتماعی شرکتی و چگونگی بسط و توسعه آن در جامعه ایرانی اختصاص داد. در این نشست اعضای کمیسیون به بررسی طرح اولیه تدوین شده برای فعالیت اتاق تهران در این زمینه پرداختند و با ارائه پیشنهادات و نظرات خود سعی کردند ساختار اولیه فعالیت اتاق تهران در این زمینه را مشخص کنند. هم‌چنین در این نشست اعضای کمیسیون نسبت به برخی وقایع و اخبار از جمله کشتار مردم مظلوم فلسطین در نوار غزه واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.
به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، در ابتدای این نشست محمدمهدی راسخ با اشاره به تداوم خشونت و درگیری در غزه و فقدان عزم جدی بین‌المللی برای توقف این روند،کشته شدن زنان و کودکان بی‌گناه در نوار غزه را نتیجه بی‌تفاوتی دولت‌های دنیا و حمایت‌های نابجای برخی از دولت‌ها از رژیم صهیونیستی دانست. رئیس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران با اعلام همدردی با مردم مظلوم فلسطین ابراز امیدواری کرد هر چه سریع‌تر آتش این جنگ خاموش شود و مردم فلسطین در آزادی کامل در سرزمین خودشان زندگی کنند. راسخ در ادامه سخنانش به انتشار آمار رسمی در مورد اعتیاد اشاره کرد و گفت: «بنابر این آمار یک میلیون و 235 هزار معتاد در کشور وجود دارد که 3/9 درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.‌ جالب این که در 10 سال گذشته تعداد زنان معتاد چهار برابر شده و به خصوص هشدار داده شده که مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان دختر گسترده‌تر شده است. رئیس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران ناامیدی از آینده، مصرف قرص‌های روانگردان و بی‌توجهی والدین از عوامل اصلی گرایش این دانشجویان به سمت اعتیاد برشمرد.
محمد عیدیان نیز در تکمیل سخنان محمدمهدی راسخ اعلام کرد که 92 درصد از مردم جامعه ایران در یک نظرسنجی اعلام کرده‌اند که نگران گسترش مصرف مواد مخدر هستند. عیدیان گفت: «هزینه مصرف مواد مخدر در ایران سه میلیارد دلار در سال است. در سراسر دنیا از 460 میلیارد دلار جرائم سازمان یافته، 50 درصد آن مربوط به مواد مخدر است. مدیر امور تشکل‌های اتاق تهران اعلام کرد که همجواری با افغانستان که در آن 5500 تن تریاک تولید می‌شود ایران را در معرض آسیب‌های زیادی قرار داده است. به گفته عیدیان55 درصد طلاق‌ها، 65 درصد همسرآزاری‌ها، 30 درصد کودک‌آزاری‌ها و 33 درصد نزاع‌ها و خشونت‌ها به دلیل اعتیاد است. او هم‌چنین افزود: «برابر آمار 47 درصد معتادان بیکارند.»
داریوش مهاجر نیز با اعلام نگرانی از قاچاق زیاد مواد مخدر نگاه و رویکرد دولت‌ها در قبال مواد مخدر را باعث انحراف عنوان کرد. مهاجر اعلام کرد که در جوامعی مثل هلند و سوئیس که مصرف مواد مخدر تحت شرایط و محدودیت‌هایی برای معتادان آزاد شده نحوه برخورد جامعه هم با معتاد تغییر کرده است. او گفت: «مثلا افراد معتاد به هرویین که در معرض انواع خطرات ابتلا به بیماری‌ها خونی هستند به داروخانه‌های مشخص مراجعه می‌کنند و مواد موردنیاز خود را تامین می‌کنند.» او هم‌چنین به یک اقدام مثبت دولت در گذشته مثل توزیع سرنگ در میان معتادان اشاره کرد و آن را یک برخورد منطقی و عقلانی با خطر بزرگتری چون گسترش ایدز دانست. این عضو مهمان کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران تاکید کرد که در مبارزه با پدیده‌هایی چون اعتیاد، طلاق و آسیب‌های اجتماعی باید عاقلانه و منطقی فکر کرد و تنها به فکر مبارزه فیزیکی نبود. محمدمهدی راسخ نیز
با بیان این که یکی از عوامل اصلی نداشتن امید به آینده است بر برخورد ریشه‌ای با این مساله تاکید کرد.

ادامه مطلب
نویسنده : م.اعتماد : ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ امرداد ،۱۳٩۳
Comments نظرات () لینک دائم

بررسی راهکارهای ترویج مسئولیت اجتماعی و تشویق بنگاه‌ها

بیست و یکمین نشست کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌ها برگزار شد
بررسی راهکارهای ترویج مسئولیت اجتماعی و تشویق بنگاه‌ها
دعوت کمیسیون از مردم به صرفه‌جویی در مصرف آب

    نشست بیست‌ویکم کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران به بررسی مسایل مختلفی از جمله کمبود آب و صرفه‌جویی، حذف افطاری‌های پرهزینه و کمک به ایتام و زنان بی‌سرپرست معطوف شد و در نهایت تمام این مسایل به بحث اصلی کمیسیون یعنی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها رسید. بحثی که اعضا برای تشویق و ترویج آن بین بنگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی نظرات مختلفی ارائه کردند و پیشنهادهای گوناگونی داشتند. بحثی که هم‌چنان در دستورکار این کمیسیون خواهد بود تا راهکارها و پیشنهادهای مدون و تنظیم‌شده بیشتری از آن حاصل شود.
به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، در ابتدای این نشست رییس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران با محکوم کردن جنایات رژیم اشغالگر در سرزمین‌های فلسطینی با مردم بی‌دفاع غزه ابراز همدردی و اعلام کرد کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران به نمایندگی از سایر تشکل‌های بخش خصوصی و فعالان بخش خصوصی حمایت همه‌جانبه خود از مردم غزه را اعلام و حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی که به کشته شدن زنان و کودکان فلسطینی منجر می‌شود را محکوم می‌کند.
محمدمهدی راسخ در ادامه نشست و در بخش بررسی اخبار مرتبط روز به گزارشی از کمیته امداد امام خمینی(ره) اشاره کرد که عنوان کرده حدود 230 هزار کودک در کشور دچار سوءتغذیه هستند. به گفته راسخ کمیته امداد اعلام کرده که نهایتاً می‌تواند 50 هزار کود ک را تحت پوشش قرار دهد و توان لازم برای حمایت کامل تمام این کودکان را ندارد. او افزود: «در نظر بگیرید که علاوه بر این کودکان، پدیده‌ایی چون زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست داریم که جمیعتی یک میلیون و 50 هزار نفری دارند.» رئیس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران ابراز امیدواری کرد که مردم با نیت خیر و اهداف انسان‌دوستانه خود به حل این قبیل معضلات در جامعه کمک کنند.راسخ هم‌چنین به سرانجام متن تدوین شده با عنوان «خواسته‌ها و انتظارات بخش خصوصی از دولت یازدهم» اشاره کرد که متن آن چندی پیش در کمیسیون نهایی و تصویب شد. این متن با نامه یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق تهران، برای معاون اول رئیس‌جمهور فرستاده شده است. او ابراز امیدواری کرد که با توجه به پتانسیل قوی موجود در تشکل‌های بخش خصوصی، دولت به خوبی از این بازوی قوی کمک بگیرد.
رییس کمیسیون اموراجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران در ادامه به سخنی از حسین گروسی نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد و عضو کمیسیون صنایع و معادن اشاره کرد که گفته بود کمیسیون‌های مجلس بعد از مدت‌ها تلاش توانسته‌اند مصوبه‌ای در مجلس بگیرند که براساس آن هر کمیسیون پنج کارشناس در جلسات خود داشته باشد. محمدمهدی راسخ گفت: «من به آقای گروسی گفتم که کارشناسان زبده بخش خصوصی حاضر هستند بدون هیچ‌گونه چشمداشتی از نظر کارشناسی به نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس کمک کنند. و این رابطه کارشناسی علاوه بر فواید فنی، رابطه دولت و مجلس با تشکل‌ها را
نیز قوی‌تر و منسجم‌تر می‌کند.»

حضور فعالان اقتصادی در خیریه‌های بخش خصوصی
در ادامه نشست معصومه کلهر مقدم با اشاره به خبری که رئیس کمیسیون در مورد کودکانی که دچار سوءتغذیه هستند، این مساله را مطرح کرد که نقش کمیسیون در قبال چنین مسایلی چیست؟ عضو انجمن صنفی صنعت روکش تایر پرسید: «ما باید چه بکنیم؟ آیا باید خبر را عنوان کنیم و از آن بگذریم؟ آیا خود ما مسئولیت اجتماعی نداریم؟» کلهر مقدم سپس به شرح برخی فعالیت‌های خیریه‌های بخش خصوصی پرداخت و خود از خیریه‌ای گفت که با کمک فعالان بخش خصوصی برای کمک و حمایت از ایتام تشکیل شده که سالانه حدود هشت میلیارد تومان گردش مالی دارد و کمک‌هایی زیادی هم از سوی مردم به این خیریه می‌شود. این عضو کمیسیون افزود: «ما هم‌چنین برای کمک به زنان بی‌سرپرست
که دچار مشکلات زیادی بودند به دفاتر فقها و مراجع عظام مراجعه کردیم و از آنان کمک گرفتیم.» کلهر مقدم در پایان ابراز امیدواری کرد طرح این مسایل در کمیسیون باعث شود که فعالان بخش خصوصی توجه بیشتری به این مسایل داشته باشند.
محمدمهدی راسخ نیز در ادامه این سخنان اعلام کرد که کمیسیون تمام تلاش خود را برای گسترش و توسعه مفهموم مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها انجام داده و هم‌چنان به این مساله توجه جدی دارد.
راسخ گفت: «ما سعی کردیم بحث مسئولیت‌های اجتماعی را برابر آنچه در قانون و دین خودمان داریم ترویج کنیم و البته سعی در اجرایی‌سازی آن هم داریم. ما تمام مولفه‌های مسئولیت اجتماعی را احصاء و بومی‌سازی کرده‌ایم و در نشست‌های آینده کمیسیون بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.»

ادامه مطلب
نویسنده : م.اعتماد : ٦:۱٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٢ امرداد ،۱۳٩۳
Comments نظرات () لینک دائم