اقتصاد راسخ

آغاز بررسی راهکارهای اجرایی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

 به موجب آنچه که "یحیی آل‌اسحاق" رییس اتاق تهران از روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق درخواست کرده است، اعضای کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌ها در شانزدهمین نشست خود بررسی سیاست‌های "اقتصاد مقاومتی" را کلید زدند.
به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، "محمدمهدی راسخ" رییس کمیسیون اموراجتماعی و تشکل‌ها درابتدای این نشست توضیح داد: «ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، توسط رهبر انقلاب در بهمن 1392 حاوی نکات بسیار مهمی چون توجه جدی به کارآفرینی، تاکید بر نیروی انسانی به عنوان مهمترین سرمایه اجتماعی، پیشتاز شدن اقتصاد دانش‌بنیان، محوریت رشد بهره‌وری در اقتصاد جهت ارتقا شاخص‌های عدالت اجتماعی، افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب‌پذیری اقتصادی و جلوگیری از فعالیت‌های فسادزا و نیز موارد مهم دیگر است.» اوادامه داد: «به دنبال ابلاغ این سیاست‌ها، رییس اتاق تهران طی نامه ای از روسای کمیسیون‌ها درخواست کرده است که نحوه اجرای این سیاست‌ها در کمیسیون‌های هشت‌گانه اتاق مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و همچنین فهرست عناوین پژوهشی و راهبردهای پیشنهادی صاحب‌نظران کمیسیون ارائه شود.» او با اشاره به کلیات این ابلاغیه 24 بندی گفت: «اگرچه تمامی موضوعات سیاست‌های ابلاغی در تمامی کمیسیون‌ها قابل بحث و بررسی است؛ اما کمیسیون اموراجتماعی و تشکل‌ها به منظور جلوگیری از موازی کاری در نظر دارد تاکید خود را بیشتر بر سیاست‌های مرتبط با اهداف و برنامه‌های کمیسیون قرار دهد.» او سپس خطاب به اعضای این کمیسسیون درخواست کرد که دیدگاه خود را در مورد بررسی این بندها اعلام کرده و چنانچه خواهان افزوده شدن بند دیگری به این موارد هستند، بیان کنند.

چه کنیم که اجرا شود؟
"علیمردان شیبانی" یکی از اعضای این کمیسیون تنها به گفتن این عبارت بسنده کرد که بندهای این ابلاغیه، درددل و همان انتظارات بخش خصوصی است و باید به دنبال راهی باشیم که این سیاست‌ها عملیاتی شود.» "رحمان پورقربان" دبیرکل انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی وخدمات مهندسی نیز گفت: «اجرای تمام بندهای این ابلاغیه برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور ضروری است. اما شاید لازم باشد، در مورد برخی از سیاست‌ها اولویت قائل شویم. اگر وضعیت اقتصاد را به وضعیت یک انسان تشبیه کنیم، انسانی که برای زنده ماندن نیازمند تامین یک سری نیازهای اولیه است تا زمانی که این نیازهای او پاسخ داده نشود، نیازهای ثانویه این فرد بروز نخواهد کرد.»

ادامه مطلب
نویسنده : امیر عظیمی : ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ اردیبهشت ،۱۳٩۳
Comments نظرات () لینک دائم

آسیب شناسی مشارکت اجتماعی مردم در تحقق اهداف قانون هدفمندی یارانه ها

 

  نوزدهمین نشست کمیسیون اموراجتماعی و تشکل های اتاق تهران که پس از پایان مهلت ثبت نام ایرانیان برای دریافت یارانه نقدی برگزار می شد، موضوع مشارکت اجتماعی دربه ثمررسیدن اهداف قانون هدفمندی یارانه¬ها و نقش اتاق و تشکل ها را مورد بررسی قرار داد. اغلب فعالان عضو کمیسیون تشکل ها با انتقاد از تداوم پرداخت های نقدی، در این باره اتفاق نظر داشتند که دولت می توالنست با گفت و گو یا اطلاع رسانی بیشتر، مردم را از پیامد های توزیع نقدی یارانه ها مطلع کرده و آنان را نسبت به "انصراف داوطلبانه" تشویق کند. درابتدا "محمد مهدی راسخ" که ریاست این کمیسیون را برعهده دارد، با اشاره به "ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی" و "اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها" به عنوان دو رویداد اقتصادی که در آغاز سال 1393 مورد توجه قرارگرفته است توضیح داد که اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها به جهت بررسی ملاحظات اجتماعی اجرای این طرح در دستور کار کمیسیون قرار گرفته است. اما پیش از بحث و تبادل نظر پیرامون دستوراین نشست، اعضا به رسم گذشته، اخباری از حوزه اجتماعی را بازگو کردند.

شیوع زگیل، شیوع بی تی
"احمد پورفلاح" که با تعدادی خبر به این نشست آمده بود، ابتدا درخواست کرد که اهداف هزاره سوم توسعه که ازسوی سازمان ملل منتشر شده است، در این کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد. او سپس به آماری از وضعیت تجرد ایرانی ها اشاره کرد و گفت براساس آمار رسمی، تا پایان سال گذشته از بین جمعیت 63 میلیون نفری10 سال به بالای کشور، حدود 22 میلیون نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند. ا او گفت:«بررسی وضعیت زناشویی بین این جمعیت نشان می‌دهد که 63.5 درصد یعنی حدود 39 میلیون و822 هزار و44 نفر حداقل یک بار ازدواج کرده‌اند. بر این اساس 59.1 درصد مردان و 67.9 درصد زنان 10 ساله و بیشتر شامل این گروه خواهند بود.» او ادامه داد:«در میان زنان و مردانی که حداقل یکبار ازدواج کرده‌اند 58.2 درصد همچنان در کنار همسر خود هستند.» این عضو کمیسیون تشکل ها همچنین به نقل ازمقامات وزارت بهداشت ازشیوع نوعی بیماری به نام"زگیل" سخن گفت که خطرناک تر از ایدزعنوان شده است. پور فلاح به شیوع مصرف مخدری به نام "بی تی" در مدارس نیز اشاره کرد و گفت:« این مخدر خطرناک، اما بسیار ارزان که در بسته‌های سبز رنگ و به قیمت کم‌تر از 500 تومان حتی در برخی درسوپر مارکت‌ها نیز یافت می‌شود، محصول کشور هندوستان است که مخدر‌های مشابه آن نیز در پاکستان و افغانستان تولید می‌شوند و دقیقا همانند مخدر ناس، یعنی از طریق بزاقِ دهان مصرف می‌شود.»

ادامه مطلب
نویسنده : امیر عظیمی : ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳ اردیبهشت ،۱۳٩۳
Comments نظرات () لینک دائم